piątek, 13 listopad 2020 07:23

Angielskie prawo jazdy w Polsce - co mówią przepisy po Brexicie 

Written by
Rate this item
(3 votes)

Wiele osób, które długo przebywało za granicą, posiada tamtejsze prawo jazdy. Dokument ten jest wydany zgodnie z przepisami obowiązującymi w innym kraju. Warto więc wiedzieć co należy zrobić wracając na stałe do Polski i czy ten dokument ma moc prawną także w naszym państwie. 

 

Angielskie prawo jazdy w Polsce

 

Osoby, które posiadają angielskie prawo jazdy, musza się liczyć z tym, że po powrocie do Polski będą musieli wymienić dokumenty na polskie. Jednak nie ma obowiązku zrobienie tego od razu po powrocie do kraju.

Do tej pory Wielka Brytania należała do Unii Europejskiej i prawo jazdy wydane na jej terenie obowiązywało we wszystkich krajach Unii. Trzeba było je wymienić, tylko w przypadku zmiany adresu zamieszkania. Jednak wraz z wejściem w życie Brexitu sytuacja się znaczenie skomplikowała. Wielka Brytania weszła w okres przejściowy, który trwa do końca grudnia 2020 roku. Do tego czasu obowiązują przepisy zgodnie, z którymi brytyjskie prawo jazdy będzie obowiązywało na terenie Unii Europejskiej. Po zakończeniu okresu przejściowego osoby posiadające angielskie prawo jazdy, będą potrzebowały także międzynarodowego prawa jazdy, aby móc poruszać się po innym kraju.

Prawo jazdy po Angielsku
Prawo jazdy po Angielsku

 

Wymiana zagranicznego prawa jazdy na polskie

 

Osoby, które wracają do Polski z Wielkiej Brytanii, powinny wymienić angielskie prawo jazdy na polskie. Aby tego dokonać należy złożyć złożyć odpowiednie dokumenty w:

  • urzędzie miasta w mieście, które ma prawa powiatu, 
  • urzędzie starostwa powiatowego, 
  • w urzędzie danej dzielnicy. 

Wydanie polskiego dokumenty kosztuje 100,5 zł. Płatności można dokonać przelewem lub w kasie urzędu. Prawo jazdy można otrzymać po 9 dniach roboczych od momentu potwierdzenia danych z zagranicznego prawa jazdy. Warto jednak zaznaczyć, że potwierdzenie danych może potrwać nawet kilka tygodni. 

Aby możliwe było wymienienie angielskiego prawa jazdy na polskie, jak wspomniano wcześniej, trzeba skompletować wszystkie wymagane dokumenty. Potrzebny będzie wypełniony wniosek, aktualne zdjęcie, dokument tożsamości do wglądu, a także dokument potwierdzający adres zamieszkania. Konieczne jest także odebranie numeru Profilu Kandydata na Kierowcę oraz zdanie egzaminu teoretycznego w WORDzie. 

 

Testy na prawo jazdy po angielsku

 

Warto wspomnieć, że osoby, które chcą się posługiwać prawem jazdy na terenie Wielkiej Brytanii, powinny zdać testy na prawo jazdy po angielsku, jest to bardzo ważne. Zgodnie z obowiązującymi tam przepisami, na terenie kraju obowiązuje wiele znaków drogowych, które posiadają zwroty po angielsku, czasem są to nawet dość rozbudowane zwroty. Dlatego, kierowcy powinni dobrze znać język angielski. 

Jednak wciąż możliwe jest zdawanie egzaminów w różnych językach. Wiele osób podchodzi do egzaminów w oparciu o podręcznik do francuskiego. Statystyki wskazują także na wiele przeprowadzonych testów w języku rumuńskim, albańskim, rosyjskim, bułgarskim i w wielu innych. Jednak docelowo dąży się do tego, aby egzaminy odbywały się tylko po angielsku. 

 

Autor: https://mach.waw.pl/ 

Read 2874 times Last modified on poniedziałek, 03 październik 2022 09:49

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.