czwartek, 14 styczeń 2021 08:55

Co można odliczyć od podatku?

Written by
Rate this item
(2 votes)
Podatki Podatki Podatki

Wraz z początkiem nowego roku zbliża się termin składania rozliczeń podatkowych. Podatki kojarzą nam się z przykrym obowiązkiem. Jeśli prowadzimy własną działalność gospodarczą, czy też osiągamy przychód pracując na etacie, a także z zawartych umów cywilnoprawnych jesteśmy zobligowani do złożenia zeznania z tytułu podatku dochodowego. W naszym systemie podatkowym funkcjonują ulgi podatkowe, dzięki którym możemy zmniejszyć kwotę oddaną na poczet Państwa lub otrzymać tzw. zwrot podatku. Ulga podatkowa jest przywilejem podatnika, co oznacza, iż nie jest obowiązkowe korzystanie z niej. Każdy, kto rozlicza się z fiskusem sam odpowiada za to, by ulga znalazła się w deklaracji rozliczeniowej.  Przed złożeniem PIT-u warto dowiedzieć się z jakiej ulgi możemy skorzystać.

Ulga na dziecko (prorodzinna)

Ulga prorodzinna jest jedną z najpopularniejszych wśród podatników. Dotyczy ona każdego, kto sprawuje władzę rodzicielską nad dzieckiem, pełni funkcję rodziny zastępczej lub opiekuna prawnego. Ulga przyznawana jest przez organ podatkowy za każdy miesiąc. Jej wysokość zależy od ilości posiadanych dzieci, bowiem naliczana jest na każde oddzielnie - końcowo ulega zsumowaniu. Aby ubiegać się o ulgę prorodzinną należy w deklaracji podać ilość dzieci oraz ich PESEL.

Ulga na Internet

O tą ulgę może ubiegać się każdy podatnik, który korzysta z Internetu. Wystarczy udokumentować przed fiskusem potwierdzenia poniesionych kosztów, np. przelewy, opłacone faktury. Dzięki tej uldze można odliczyć całą sumę, którą przeznaczyliśmy na ten cel w danym roku. Ważne jest, iż z tego odliczenia można skorzystać jedynie dwa razy - dodatkowo w dwóch kolejnych rozliczeniach pod rząd.

Ulga dla krwiodawców

Honorowi członkowie krwiodawstwa mogą skorzystać ze specjalnej ulgi podatkowej. Wielkość kwoty, jaką mamy tu możliwość uzyskać jest zależna od ilości oddanej krwi. Należy przy składaniu PIT-u przedstawić dokument zaświadczający o ilości oddanej krwi.

Ulga rehabilitacyjna

Osoby niepełnosprawne również mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Warto zaznaczyć, że mogą z niej również skorzystać osoby zajmujące się w danym roku osobą z niesprawnościami, np. współmałżonek, opiekun. Dzięki uldze rehabilitacyjnej podatnik może odliczyć od podatku wszelkie koszty poniesionego remontu, aby przystosować mieszkanie, koszty rehabilitacji, opiekę pielęgniarską, a także dojazdy do lekarza. Aby dowiedzieć się więcej warto poszukać porady w biurze rachunkowym lub poszukać usług księgowych w dowolnym mieście, np. Łodzi.

Ulga mieszkaniowa

Ulga mieszkaniowa przyznawana jest osobom, które otrzymały, np. w darowiźnie mieszkanie i zbyły ją w krótkim czasie, tj. pierwsze 5 lat od otrzymania darowizny. Aby uniknąć w tym wypadku płacenia podatku od sprzedaży nieruchomości należy udokumentować organowi podatkowemu, iż przychód ze sprzedaży przeznaczyliśmy na własne cele mieszkaniowe, np. budowa domu.

Ulga od przekazanej darowizny na organizacje społeczne

Jeśli podatnik przekazuje darowiznę na organizacje społeczne również posiada prawo do odliczenia wielkości tej darowizny od podatku. Aby ubiegać się o taka ulgę należy udokumentować ją podatkobiorcy, np. w postaci wpłaty na konto wybranej przez siebie fundacji.

 

Istnieje jeszcze szereg ulg podatkowych, takich jak: ulga na nowe technologie, odsetkowa, odliczenie składek zdrowotnych. Warto o nie pytać w biurach rachunkowych ulokowanych w każdym mieście, np. Łodzi. Warto korzystać z przywileju posiadania ulg podatkowych i wiedzieć o nich jak najwięcej.

 

Read 1093 times Last modified on czwartek, 14 styczeń 2021 09:00

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.