poniedziałek, 28 grudzień 2020 21:47

Czy wirtualne biuro jest legalne?

Written by
Rate this item
(1 Vote)

Coraz więcej zawodów można wykonywać w stu procentach online. Graficy, copywriterzy, facebookowi marketerzy mogą pracować gdziekolwiek. Oczywiście tak długo, jak mają dostęp do laptopa i podłączenie do internetu. W tej sytuacji pojawia się dosyć zasadnicze pytanie o sensowność wynajmowania biura.

Bo skoro można pracować ze swojego domu, to po co przepłacać? Dodatkową zaletą homeofice jest też oszczędność czasu. Dojazd do pracy w wielu wypadkach może pochłonąć nawet dwie godziny cennego dnia.

Z rzadka jednak pojawiają się sytuacje, w których biuro może okazać się niezbędne nawet freelancerowi. Posiadanie osobnego adresu dla działań firmowych jest postrzegane jako bardziej profesjonalne i pomaga podnieść status w oczach potencjalnych kontrahentów. Ponadto na spotkania z klientami jednak najlepiej umawiać się w profesjonalnych salach konferencyjnych.

Zarówno adres, jak i odpowiednią przestrzeń może zapewnić biuro wirtualne. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy tego typu usługa jest legalna.

Co to jest biuro wirtualne?

Jest to w dużym skrócie miejsce, w którym rejestrujemy swoją firmę. To właśnie jego adres będzie widniał na wszystkich służbowych dokumentach. Także do wirtualnego biura będzie przychodziła skierowana do nas korespondencja.

Takie rozwiązanie jest szczególnie wygodne dla wszystkich, którzy cenią sobie prywatność. Dzięki rejestracji firmy poza miejscem zamieszkania, możemy uzyskać wolność od wielu natrętów, którzy będą nam próbowali coś sprzedać.

Jednocześnie wirtualne biuro zapewnia szereg usług charakterystycznych dla biur tradycyjnych. W tego typu placówce możemy wynająć przestrzeń do pracy. Dzięki temu będziemy mogli część dni pracować w domu, a część spędzać w formie coworkingu.

Dostępne są także wspomniane wyżej salki konferencyjne.

Ponadto firma zapewnia obsługę recepcyjną oraz skanowanie i przesyłanie korespondencji.

Czy takie rozwiązanie jest legalne?

Większość przedsiębiorców rejestruje działalność gospodarczą w lokalu, w którym będzie się znajdowała firma. Drugim popularnym rozwiązaniem jest podanie swojego adresu zameldowania.

Wirtualne biuro może wzbudzać szereg wątpliwości. Po pierwsze pojawia się pytanie, czy rejestrowanie firmy w lokalu, który nie należy ani nie podlega pod właściciela firmy, jest legalne. Dodatkowe zagrożenie wynika z faktu, że w Polsce urzędnicy posiadają prawo do interpretacji przepisów.

Faktycznie zdarzały się sytuacje, w których organy odmawiały rejestracji firmy w wirtualnym biurze. W największym stopniu należy jednak zwrócić uwagę na postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego. W roku 2014 stwierdził on, że urzędy podatkowe nie posiadają absolutnie żadnych uprawnień do tego, aby stwierdzać, który lokal nadaje się do rejestrowania firmy, a który nie.

Częścią jego postanowień było również stwierdzenie, że w obecnej sytuacji gospodarczej wirtualne biura są usługą, która będzie jedynie zyskiwała na popularności. Jest to jasny sygnał dla organów państwowych, że muszą przygotować się na jeszcze większą ilość firm rejestrujących firmy właśnie w tego typu lokalach.

Read 1810 times Last modified on poniedziałek, 03 październik 2022 09:48

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.