środa, 10 luty 2021 14:46

Stany lękowe - czy dobry psychoterapeuta jest w stanie pomóc?

Written by
Rate this item
(0 votes)

Niestety, coraz więcej osób cierpi na stany lękowe. Czym w praktyce objawiają się te dolegliwości? Dlaczego pomoc dobrego psychoterapeuty jest tak istotna?

Czym cechują się stany lękowe?

Warto wiedzieć, że stany lękowe mogą objawiać się na wiele różnych sposobów. Osoby borykające się z tym schorzeniem są bardzo pesymistycznie nastawione do codziennej rzeczywistości. Tak naprawdę wszystko widzą w czarnych barwach. Uważają, że na pewno nie będzie im dobrze szło w życiu prywatnym oraz tak samo zawodowym. Przez zdecydowaną większość czasu chorzy odczuwają niepokój. Czasami nawet trudno jest im wyjaśnić, czego on konkretnie dotyczy… Często towarzyszą im bóle brzucha i wzmożone napięcie mięśniowe w okolicach kręgosłupa. Nie brakuje w tym przypadku problemów z układem krążenia, pokarmowym oraz spokojnym oddechem. Stany lękowe mogą być również spowodowane obawą przed oceną ze strony innych. Ludzie cierpiący na to schorzenie panicznie boją się, jak zostaną odebrani przez społeczeństwo. Chodzi o rozmaite sytuacje np. w pracy.

Stany lękowe objawiają się także atakami paniki. Wtedy Pacjenci nie mogą się uspokoić, chociaż w gruncie rzeczy nie ma żadnych powodów do niepokoju. Warto jednak zaznaczyć, że osoby chore błędnie odczytują wiele bodźców z otaczającej ich rzeczywistości. Stany lękowe dotyczą również nerwicy natręctw. Jest to np. strach przed tym, że nie zamknęliśmy naszego domu lub mieszkania i najpewniej zostaniemy okradzeni. Często jest tak, że osoba chora kilka, a nawet kilkanaście razy sprawdza tę kwestię, zanim wyjdzie do pracy, na zakupy… Innym rodzajem stanów lękowych są fobie. To zaś paniczny strach przed konkretnymi sytuacjami. Nierzadko chodzi o lęk przed przebywaniem w zamkniętym pomieszczeniu. Wtedy mówimy o klaustrofobii.

Czy warto udać się do psychoterapeuty?

Odczuwasz stany lękowe? A może ten problem ma ktoś z Twojego najbliższego otoczenia? W takiej sytuacji dobrym wyjściem będzie psychoterapia Olsztyn. Warto zaznaczyć, że rozmaite naukowa badania dowiodły, że jest to efektywny sposób radzenia sobie z takimi problemami. Nie warto zatem zwlekać. Samodzielnie nie poradzisz sobie z tym tematem. Profesjonalny psychoterapeuta pomoże Ci zdiagnozować kłopot i wskaże, jak sobie z nim radzić. Bardzo często stosowaną formą leczenia jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. W tym aspekcie chodzi o to, by zmienić błędne wzorce myślenia na optymalne. Dzięki temu Pacjent nie będzie odczuwał lęku w konkretnych sytuacjach, jak miało to miejsce wcześniej. Czasami proces leczenia jest długotrwały. Mimo wszystko warto się zdecydować, ponieważ pomoc sprawdzonego psychoterapeuty sprawi, że jakość życia znacząco się poprawi.

Read 1802 times Last modified on piątek, 24 luty 2023 10:56

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.